Как се случва едно естествено раждане зависи в огромна степен от това какъв е подходът на избрания екип за раждане. Макар, че от гледна точка на физиологията раждането протича приблизително по един и същи начин, от гледна точка на медицинския екип има два основни подхода към този процес.
Изчаквателен мениджмънт – изчаквателен подход
Изчаквателният подход или изчаквателен мениджмънт на раждането означава, че няма рутинни интервенции в процеса на раждането. Следва се физиологичния процес, който се случва със собствено темпо под въздействието на естествените хормони, които се отделят от мозъка на майката. Когато медицинският специалист подкрепя естественото раждане, тогава той изчаква процеса на раждане, наблюдава го внимателно и предприема интервенции и/или медикаменти само, когато са на лице медицински показания за това. При изчаквателният мениджмънт няма времеви ограничения за случването на раждането, докато майката и бебето се чувстват добре – няма медицинска намеса. Такава се предприема само при поява на усложнения.
За да се случи по оптимален начин едно естествено раждане обаче, е нужно освен да се изчаква търпеливо процеса, жената и бебето да бъдат в центъра на грижата, т.е. жената да има активна роля в раждането си, да има право да се движи свободно, да избира позите си по време на контракции и напъни, да участва във взимането на решения относно взимането на медикаменти и/или други процедури, ако такива се налагат.
Без възможността за активно естествено раждане, изчаквателният мениджмънт на раждане не би могъл да подкрепи изцяло физиологичния процес на раждане. Например ако болничния протокол не позволява или ограничава дадени аспекти от естеството на този физиологичен процес като поза за раждане, спонтанно начало на раждане, активно движение по време на контракции и други.
Активен мениджмънт – дирижирано раждане
Противоположният подход се нарича дирижирано раждане или активен мениджмънт на раждането. Това означава, че процесът на раждане се “води” с активна лекарска намеса. По време на раждането медицинският персонал предприема определени действия, за да осигури раждане в рамките на фиксиран период от време. Това предразполага към по-честата и дори рутинна в някои случаи намеса в процеса на раждане чрез употреба на медикаменти за ускоряване на раждането, задължителното раждане в поза по гръб като най-удобна за медицинския екип, изкуственото отваряне на околоплодния мехур, продължителен електронен мониторинг, обезболяване с упойка, прилагане епизиотомия и други. Зад дирижираното раждане стои разбирането, че раждането е потенциално опасно и рисково събитие, съответно подходът е по-медикализиран, разчита се повече на техниката, на определени “норми” за препоръчителна продължителност на процеса. Важно е да отбележим, че дирижираното раждане се появява като решение на реален проблем, пред които големите родилни отделения са били изправени в миналото. Този подход е въвeден през 1968 г. в Национална АГ болница Дъблин като средство за намаляване на броя на продължителните раждания. Целта била ражданията да не продължават повече от 12 часа, а оперативните раждания да бъдат сведени до минимум. Ако ражданията се случвали в такъв диапазон от време, се смятало, че всяка жена ще получи индивидуална грижа и внимание от акушерка, която да отговаря за съответното раждане. За съжаление, тази част от концепцията никога не се осъществява.
И днес основната цел на активния мениджмънт на раждането е да се спести време в натоварените отделения, където има много раждания, дълги работни смени и ограничен брой лекари и акушерки, които се грижат за много жени едновременно. В България това е най-честият подход, дирижираното раждане е норма в родилните отделения, а изчаквателният мениджмънт е по-скоро изключението.
Информиран избор за подхода на екипа за раждане
Медицинските процедури и интервенции имат своето място и своя смисъл, но когато се прилагат при нужда, а не рутинно. Идеята, че задължителното им прилагане ще доведе до избягване на потенциални усложнения или ще намали продължителността на процеса не е медицински факт. Напротив, могат да имат негативно въздействие върху майката и върху бебето, защото носят своите рискове и всяка жена следва да бъде запозната с този аспект.
Подходът към раждането, който вашият екип следва, може да предопредели доколко ще можете да направите реален информиран избор за случващото се по време на раждането. И ако естественото активно раждане е това, което си представяте и искате за вашето раждане, тогава направете добро проучване относно избраната болница и екип, за да знаете предварително доколко и кои ваши искания биха могли да се осъществят. Ако болничният протокол не позволява вашия план за раждане да бъде изпълнен, потърсете алтернативи. Акушерските практики са правилното място за раждане, ако предпочитате изчаквателен мениджмънт на раждането.