Хормоните адреналин и норадреналин са известни също като катехоламини. Те се отделят от надбъбречната жлеза в отговор на стрес като уплаха, безпокойство, глад, студ или възбуда. Те активират реакцията “бий се или бягай” (fight or flight response) на симпатиковата нервна система, наричана още хипервъзбуда или реакция на остър стрес, която възниква в отговор на възприемано вредно събитие, атака или заплаха за оцеляването.
По време на първия период на раждането, високите нива на катехоламини потискат отделянето на окситоцин, което забавя раждането. Високите нива на катехоламини също така намаляват кръвния поток към матката, плацентата и съответно към бебето. Това има голям смисъл за бозайниците в дивата природа, където присъствието на опасност активира симпатиковата нервна система, потиска процеса на раждане и насочва кръвта към сърцето, белите дробове и важни мускулни групи така, че майката да може да избяга бързо на безопасно място. Този катехоламинов отговор, който се случва инстинктивно при всички бозайници, които раждат, може да потисне раждането, ако жената не се чувства спокойна и не е в усамотено и необезпокоявано пространство. При хората високите нива на катехоламини се свързват с по-дълго раждане и патологичен сърдечен ритъм на плода.
По време на физиологично раждане обаче, когато моментът на същинското раждане на бебето наближава, тези хормони действат по друг начин. Има внезапно покачване на нивата на катехоламините, особено на норадреналина, който активира феталния рефлекс за изтласкване. Майката изпитва внезапен прилив на енергия, може да се изправи, да има пресъхнала уста и плитко дишане, може да има импулс да грабне нещо. Може да изпитва страх, гняв или възбуда и тогава катехоламините ще предизвикат няколко силни контракции, които ще доведат до бързото раждане на бебето.
В едно антропологично изследване, при което обект било коренно племе в Канада, се споделя следното наблюдение: когато жена е имала трудности по време на втория период на раждането, хората от селото са се събирали да помогнат. Като са извиквали силно и внезапно близо до нея, с цел да предизвикат уплахата й и съответно да се задейства рефлекът на изтласкване. (Buckley, 2002).
След раждането нивата на катехоламините рязко спадат. В следствие на което майката може да трепери. Топлата атмосфера е много важна, защото ако катехоламините продължат да са високи, това ще потисне нивата на окситоцин и ще увеличи риска от кръвоизлив. Норадреналинът също влияе върху инстинктивното майчинско поведение. Така например при мишките, отгледани с дефицит на норадреналин, се наблюдава липса на грижа за потомството им, освен ако не им е бил инжектиран в последствие норадреналин. (Buckley, 2002).
За бебето раждането също е стресиращо събитие, което води до повишени нива на адреналин. Но това има своята цел – помага на бебето да се справи по-лесно с хипоксията (недостиг на кислород) по време на раждане и последващата ацидоза (забавя се сърдечният ритъм). Високите нива на катехоламини водят до това, че бебето е будно и активно по време на първия контакт с майката.
Повишаването на катехоламините помага на бебето да се адаптира като:
– Подпомага кръвотока към сърцето и мозъка
– Подпомага дишането, включително изчистването на белите дробове от течност
– Подпомага терморегулацията чрез изгарянe на кафява мазнина
– Подпомага бебето да бъде будно и активно за началото на кърменето
– Увеличава снабдяването с енергия (стимулира се черния дроб да произвежда глюкоза и така бебето управлява нивата на енергия, докато дойде млякото)
– Има по-добър имунен отговор (нараства броят на белите кръвни клетки, което води до по силен имунен отговор срещу инфекции)
Нивата на катехоламините при бебето също падат след раждането, за да пести енергия и то се успокоява от контакта с майката. Освен в ситуация на стрес и опасност, катехоламините се покачват съвсем физиологично в напреднал етап на раждането.Това помага, защото жената е по-будна, а раждането прогресира благодарение на нарастващото отделяне на простагландини. Този здравословен стрес също води до повишаване на нивата на кортизол. А кортизолът стимулира контракциите, подсилва ефектите на окситоцина върху майчината адаптация и привързване към бебето, подобрява настроението след раждане. Топлината и контактът кожа в кожа са важна за да спаднат нивата на катехоламините след раждане.
Разпространени практики, които влияят върху отделянето на катехоламини
По време на раждане, когато жената се чувства тревожна и стресирана, това провокира покачване на нивата на катехоламини, което може да забави или спре раждането и намалява притока на кръв към бебето. Стресът също намалява раждането чрез потискане на отделянето на окситоцин и повишаването на ендорфини.
Ако обърнем внимание на емоционалното състояние на майката, която ражда, това може да подпомогне прогреса на раждане. Има изследвания, които доказват, че жени, които получават продължителна подкрепа по време на раждането от акушерка или дула, имат съществено по-ниски проценти на интервенции по време на раждане. (Olza et al, 2020).
Епидуралната анестезия в подобен момент може да има положителен ефект, защото намалява стреса и катехоламините. Рязкото спадане на адреналина обаче може да доведе до спадане на кръвното налягане. Често контракциите също намаляват, защото намаляват и нивата на окситоцина.
Спадането на нивата на окситоцин и катехоламини може да доведе до затруднения по време на втория период на раждане и да доведе до инструментално раждане. Епидуралната анестезия може да увеличи риска от хипоксия на плода, и цезарово сечение.
При раждане чрез секцио, няма покачване на катехоламините в края на раждането, заради което бебетата не са толкова будни и активни след раждане, за да започнат да сучат. Липсата на пик на адреналин при бебето повишава риска от дихателни проблеми, хипогликемия, хипотермия, липса на тонус и се отразява на кърменето.
Раздялата на здравите майки и бебета води по покачване на стресовите хормони при бебето. Раздялата също е стресираща за майката и я лишава от възможността нивата на катехоламините да спаднат, чрез повишени нива на окситоцин и контакт кожа в кожа.