Бета-ендорфините са естествени обезболяващи, които се отделят в отговор на болка и стрес в тялото. Също така активират центровете на удоволствие в мозъка, мотивират репродуктивното и социално поведение, подкрепят имунната система, физическата активност и психологическото благополучие.

По време на раждане и следродилния период бета-ендорфините помагат за:

  • Ендогенна аналгезия – нивата на бета-ендорфините нарастват когато раждането прогресира и по този начин естествено обезболяват раждащата жена
  • Променено ниво на съзнание, което помага да се справим с болката и стреса
  • Предпазват бебето от хипоксия
  • Заедно с окситоцина пиковете на бета-ендорфини след раждане увеличават еуфорията при майката и стимулират центрове на удоволствие в мозъка, при което се запечатва удоволствие от грижите и контакта с бебето
  • Подпомагат кърменето
  • Помагат на бебето да се справи със стреса от раждането
  • Бета-ендорфините са открити и в коластрата

Прекаленият стрес при майката по време на раждане може да доведе до прекомерно отделяне на ендорфини, което би могло да потисне отделянето на окситоцин и да забави раждането. От друга стана, прекалено ниското ниво на бета-ендорфини може да не даде адекватно намаляване на стреса и болката или да не активира удоволствието и удовлетворението след раждане.

Бета-ендорфините са естествени опиати, които имат свойства подобни на лидол, морфин и хероин, и действат върху същите рецептори в мозъка. Като окситоцина, бета-ендорфините се секретират от хипофизата и високите им нива присъстват по време на секс, бременност, раждане и кърмене.

Бета-ендрофините се отделят по време на стрес и болка, действат обезболяващо и като другите стресови хормони потискат имуннатата система. Този ефект може да е важен, за да не действа имунната система на майката срещу нейното бебе, чийто генетичен материал е чужд за нея. Като другите опиати – бета-ендорфините усилват усещането за удоволствие, еуфория, зависимост от партньора или взаимна зависимост.

Нивата на бета-ендорфини са високи през бременността и се покачват по време на раждане. Тези високи нива на бета-ендорфини помагат на раждащата жена да превъзмогне болката и да навлезе в променено състояние на съзнанието, характерно за напълно естественото раждане.

Бета-ендорфините имат сложни взаимодействия с другите хормонални системи. По време на раждане високите нива ще потиснат отделянето на окситоцин. Бета ендорфините също стимулират отделянето на пролактин по време на раждане, което подготвя гърдите на майката за лактация, а също подпомага последния етап на узряването на белите дробове на бебето.

Бета-ендорфините са важни и за кърменето. Нивата им нарастват по време на кърмене, също така те се намират в кърмата, това увеличава удоволствието и взаимната зависимост между майката и бебето и подобрява тяхната връзка. (Buckley, 2015)

Разпространени практики, които влияят върху отделянето на бета-ендорфини:

Раждащите жени могат да изпитват стрес във връзка със средата, в която раждат (ако тя не е спокойна и усамотена), което може прекомерно да повиши нивата на ендорфините и раждането да се забави (стресовите механизми включват също намаляване на нивата на окситоцин и повишаване на нивата на катехоламини). Обезболяващите медикаменти и епидуралната анестезия по време на раждане намаляват нивата на ендорфини, а това влияе негативно върху връзката между майката и бебето.

Раждането със секцио също влияе върху привързването по идентичен начин, освен това родените със секцио бебета имат по-ниски нива на бета-ендорфини. Разделянето на майката и новороденото в ранния чувствителен период след физиологично раждане, когато нивата на ендорфини са високи, потиска активирането на центровете на удоволствие в мозъка.