За да разберете какви са убежденията на даден лекар и дали подхода на избрания медицински екип съвпада с това, което е приоритетно във вашия план за раждане, е необходимо да разговаряте с медицинския специалист и да зададете някои въпроси.
Стремете се да задавате отворени въпроси, такива, на които не може да се отговори само с да/не, а трябва да се даде по-подробно обяснение. Затворените въпроси няма да ви дадат информация за специфичните обстоятелства и причини, поради които една или друга интервенция може да бъде предприета. За да формулирате отворени въпроси може да ползвате фрази като: “при какви обстоятелства…”, “колко често…”, “какво мислите за…”, “какви са вашите препоръки при…”, “какво мислите за…”, как подкрепяте…”.
Тук ви предлагаме примери за въпроси за разговор с акушер-гинеколога, като е важно предварително да помислите кои са вашите приоритети и съответно важни теми, които желаете да обсъдите.
- Възможно ли е преди да се предприеме медицинска намеса, да получа информация за нея, предимствата й и всичките й странични ефекти предварително? Ще имам ли време да помисля, претегля и взема решение?
- Какво мислите за изчакване на спонтанно начало на раждане след датата на термин? Готови ли сте да чакате естествено начало на раждането, докато се навършат пълни 42 седмици? Ако да – при какви условия?
- Какви са вашите препоръки за прегледи на шийката на матката? Необходими ли са вагинални прегледи преди началото на раждането? Възможно ли е да се откажат подобни прегледи?
- Какви са вашите препоръки при изтичане на водите преди началото на контракциите? Ако водите изтекат преди началото на раждането, мога ли да избера да изчакам до 72 часа? Ако да – при какви условия?
- Колко често се провежда мониторинг на детските сърдечни тонове по време на раждане? С какъв апарат и ще мога ли да се движа по време на раждането?
- Колко често се провеждат вагинални прегледи при раждане?
- Колко човека ще влизат в родилната зала при мен и колко често? Колко човека ще присъстват на раждането на бебето?
- Кога препоръчвате да се тръгне към болницата? При какви симптоми ще разбера, че е време да тръгвам?
- Как гледате на това да имам придружител (и/или дула) по време на раждането си?
- При какви ситуации се налага амниотомия – изкуствено пукване на околоплодния мехур? Може ли да се ражда със запазен мехур?
- Колко често правите епизиотомия и какво може да се направи, за да се избегне?
- Как гледате на това да бъда извън леглото по време на контракции и напъни?Кой избира позата при напъните? Какви позиции за раждане подкрепяте? Възможно ли е раждане във вода?
- Може ли да се приглуши светлината в родилната зала? Има ли в родилната зала родилно столче и постелки за пода, в случай, че реша да ги ползвам по време на контракции или напъни?
- Ако периодът на контракциите или напъните се бави, колко време имам за използване на естествени методи за прогрес на процеса?
- Колко време се чака за раждането на плацентата? При какви условия се използват медикаменти при раждането на плацентата?